vinc-bakim-onarim-tamir.jpeg

Vinç Muayenesine Ne Sıklıkta İhtiyaç Duyarsınız?

Vinç Muayeneleri Neden Önemlidir?

Günlük kullanım, bir vinçte bulunan birçok parçayı aşındırır. Haftalar veya aylar sonra bu, kullanımı durdurabilecek ve programınızı bozabilecek nihai bir arızaya yol açabilir.

Veya daha da kötüsü, çalışanlarınızı ve vincin çevresindeki herkesi tehlikeye sokan tam bir arızaya neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için OSHA veya Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi, bunları kullanan herhangi bir şirket için vinçlerin sık sık denetlenmesini zorunlu hale getirdi. 

Vinç Muayenesine Ne Sıklıkta İhtiyaç Duyarsınız? 

Vinçler için muayene gereklilikleri, OSHA standardı 1910.179’da bulunabilir. Bu standart, vinçlerin gerektirdiği farklı türde muayenelerin birkaçını ortaya koymaktadır. Bu bölümde, üçünün üzerinden geçeceğiz: ilk denetimler, sık denetimler ve periyodik denetimler. OSHA standardı 1910.179’un tam bir belgesi bu kaynakta bulunabilir . 

1. İlk Muayene

Ne zaman yeni bir vinç kullanırsanız kullanın, ilk incelemeden geçmesi gerekir. Bu, değiştirilmiş tüm vinçler için de geçerlidir. Değişiklik, yeni ekipmanla yeniden kurulan, onarılan veya herhangi bir şekilde değiştirilen vinçleri içerebilir. Bu tür bir ilk inceleme tipik olarak temel bir görsel incelemeden oluşur.

2. Sık Muayeneler

Adından da anlaşılacağı gibi, sık teftişler diğer teftiş türlerinden çok daha sık gerçekleştirilir. Bununla birlikte, belirli denetim sıklığı, ne sıklıkta kullanıldıklarına bağlıdır. Örneğin, normal hizmette çalışan bir vinç ayda bir kez kontrol edilmelidir. Ağır hizmet altında çalışan bir vinç ise her hafta kontrol edilmelidir.

Son olarak, ağır hizmet altında çalışan bir vinç günde bir kez kontrol edilmelidir. Bu tür bir prosedür sırasında denetçiler, vincin ağır gerilim altındaki parçalarına dikkat edecektir. Özellikle kancaları, kaldırma zincirlerini, pompaları, hidrolik sistemleri, tankları, hatları, valfleri ve tel halat sarma sistemini kontrol edeceklerdir.

Özellikle, anormal sesleri, uyumsuzlukları ve net görsel bozulma belirtilerini dinlerler. Sık denetimlerin kaydı gerekli değildir. Ancak, bunları belgelemek önemlidir. Bu şekilde, bir kaza olursa, onunla başa çıkmak için elinizden gelen her şeyi yaptığınıza dair belgeleriniz olur. 

3. Periyodik Muayeneler

Periyodik denetimler, sık denetimlerden daha az sıklıkta yapılır. Ancak, sık denetimlerde olduğu gibi, bunların sıklığı da vinçlerin ne sıklıkta kullanıldığına bağlıdır. Normal ve ağır hizmet altındaki vinçler yılda bir kez denetlenebilir. Öte yandan, ağır hizmet altındaki vinçlerin üç ayda bir kontrol edilmesi gerekir.

Vincinizi bir aydan uzun süredir kullanmadıysanız, o zaman da periyodik muayene yaptırmanız gerekecektir. Periyodik inceleme, bir vinç üzerindeki daha küçük veya daha gizli bileşenlerin bazılarına yakından bakar. Özellikle şunlara bakar:

 • Gevşek cıvata ve perçinler
 • Aşınmış tekerlekler
 • Bozulmuş zincir tahrik dişlileri
 • Fren ve debriyaj sisteminde meydana gelebilecek herhangi bir aşınma
 • Çatlak veya bozuk parçalar
 • Güvenli olmayan enerji santralleri
 • Yanlış okumaları bildiren göstergeler
 • Bozulmuş rulmanlar
 • Aşırı gerilmiş zincirler
 • Bozulma yaşayan elektrikli bileşenler

Vinçleri Kimler İnceleyebilir?

Vinç denetçileri için standart, Amerika Vinç Üreticileri Birliği tarafından belirlenir. Bu kuruluş, her müfettişin vinçlerle ilgili en az 2.000 saatlik ilgili iş deneyimine ve eğitime ve eksiklikleri belirleme ve mekanik, yapısal ve elektrikli vinç bileşenlerinde ve ilgili kaldırma ekipmanında onarım yapma becerisine sahip olması gerektiğini belirtmektedir.

Bu, bakım, onarım, servis ve çalışma deneyiminin test edilmesi gibi şeyleri içerir. Bu pratik bilgiye ek olarak, müfettiş ayrıca aşağıdaki alanlarda geniş bir bilgiye sahip olmalıdır:

 • Belirli bir vinç tipiyle ilgili herhangi bir tasarım ve güvenlik kodu
 • Federal, Eyalet veya yerel olsun, yürürlükte olabilecek tüm kodlar
 • Güvenli çalışma uygulamaları
 • Dokümantasyon ve rapor yazma prosedürleri
 • Endüstri jargonu ve terminolojisi

Peki bölgenizde kalifiye bir vinç denetçisini nasıl bulursunuz? Bunun bir yolu, bir dizin sunan Ulusal Vinç Operatörlerinin Belgelendirilmesi Komisyonu gibi kaynaklardan geçmektir . Genellikle büyük vinç parçası üreticilerinde  denetim ve önleyici bakım  hizmetleri de bulabilirsiniz  .

Vinçinizin İncelenmesi mi Gerekiyor? Shannahan Crane & Hoist ile irtibat kurun

Umarız bu makale şu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olmuştur: Ne sıklıkla bir vinç muayenesine ihtiyacım var? Gördüğünüz gibi OSHA, vinçlerin hem kısa vadede hem de uzun vadede sık sık denetimden geçmesini şart koşuyor. Ancak, bu denetimlerin iyi bir nedeni var. Sadece vincin etrafındaki herkesi güvende tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda erken yakalarsanız onarım masraflarından da tasarruf etmenizi sağlar.

Ancak, incelemeyi yapacak kalifiye bir servis bulmalısınız. Peki birini nasıl bulursun? Midwest bölgesinde yaşıyorsanız, Shannahan Crane & Hoist’ten başkasına bakmayın.

Altmış yılı aşkın bir süredir, vinç parçalarının lider tasarımcılarından, üreticilerinden ve distribütörlerinden biriyiz. Bununla birlikte muayene gibi hizmetler de sunmaktayız. Vincinizin hak ettiği uzmanlığa hazırsanız, bugün bizimle iletişime geçin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir