Tavan Vinç Bakım Onarım ve Tamir


Tavan vinçlerini çalıştırırken, ekipmanı kullanmadan önce her gün kontrol etmeniz gereken birkaç önemli şey vardır.
Öncelikle, tüm hareket limit anahtarlarının düzgün çalıştığından emin olun. Vinç üst hareket limit anahtarına özellikle dikkat edin. Tel halatın bükülmediğinden, yıpranmadığından veya herhangi bir aşınma belirtisi göstermediğinden emin olmak için her zaman kontrol edin. Bir zincirli vinci kullanmadan önce, zincirin hasarsız göründüğünden emin olun.
Vinçten gelen olağan dışı sesleri dinleyin; bir soruna işaret edebilirler. Asılı buton istasyonunda açıkta kalan kablolar fark ederseniz, deneyimli bir elektrikçi veya vinç servis uzmanı vinci görene kadar vinci kullanmayın

Bakımlı vinçler on yıldan fazla dayanabilir
Vinç bakımıyla ilgili en yaygın hatalar, kusurları zamanında giderememek; uygunsuz veya eksik yağlama; ve uygunsuz çalışmaya izin vermedir. (yan çekme, kapasite fazlası kaldırma vb.)

Tavan vinçlerinin bakımı iyi yapılırsa, çoğu tavan vinci 50 yıldan fazla çalışmaya devam etmesine rağmen, tipik olarak en az 10 yıl boyunca iyi çalışır durumda kalırlar. Bununla birlikte, birçok vincin bakımı iyi yapılmamıştır ve uygun olmayan bakım teknikleri, büyük onarımlar veya yeni bir vincin gerekmesinden önce geçen süreyi kısaltabilir.
Bir vincin hizmet ömrünün sonuna yaklaştığını gösteren birkaç işaret vardır. İlk olarak, bakım için gereken maliyet aşırı olmaya başlarsa, vinci yükseltmek veya değiştirmek için bir maliyet/fayda analizi yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Sık arızalar veya güvenlik olayları meydana gelirse, güvenilir bir sektör uzmanından durumunuzu analiz etmesini ve hem güvenliği hem de üretkenliği dikkate alan yükseltmeler önermesini isteyin.

Yeni bir tavan vinçi satın alma


Yeni bir vinç ararken, özellikle güvenlik ve kalite açısından özellikleri iyice araştırın.

Ardından, gerekli kapasiteyi, görev döngüsünü ve boşluk düzenlemelerini (bina boyutları, gerekli kaldırma yüksekliği vb. dahil) belirleyin. Toz geçirmez koruma veya patlamaya dayanıklı teknoloji gibi koruyucu unsurlar gerekir.
Vinç şirketlerini araştırırken kapsamlı olun. Diğer memnun müşterilerden referanslar toplayın ve kalite standartlarını belirlemek için üreticinin tesislerini ziyaret edin. Şirketin istediğiniz hız gereksinimlerine göre bir vinç üretip üretemeyeceğini ve vincin tesisinize uyacak şekilde üretilip üretilemeyeceğini belirleyin. Bazı üreticiler belirli sektörlere odaklanır; kendi sektörünüzde deneyime sahip bir tedarikçi seçin.