Pergel Vinç Nedir ?

Pergel vinç, tipik olarak iki nokta arasında uzanan ve ağır nesneleri hareket ettirebilen bir vinç türüdür. Pergel vinçler çeşitli boyut ve şekillerde gelir. En yaygın olarak, ana kirişten bir açıda tek kollu bir uzantıya sahip bir A-çerçeve yapısı olarak görülürler. Bu vinçler, şantiyelerde büyük makine veya ekipman parçalarını taşımak için kullanılır. Ayrıca depolarda, fabrikalarda, enerji santrallerinde, limanlarda ve ağır kaldırmanın yapılması gereken diğer birçok yerde yaygın olarak kullanılırlar. 

PERGEL VİNÇ NEDİR? 

Bir pergel vincin, pergel veya bom olarak bilinen yatay bir kolu vardır. Portal gibi olan bir pergel, duvarda veya zeminde bir sütunda bulunabilen hareketli bir vinci destekler. Bir kolun birincil işlevi endüstriyel ortamlardadır. Örneğin, bir pergel vinç, ağır nesneleri yüksek raflara kaldırabilir veya uzun mesafeler boyunca hareket ettirebilir. 

Bir kol bir yay şeklinde sallanır veya daha fazla yanal harekete izin verecek şekilde tutulur. Vinçteki kol, işlevi sabit kasnak kilidine yardımcı olmak olan eğimli bir dikmedir. Özetle, bir pergel vinç, tekrarlayan ve belirli kaldırma görevleri için daha küçük çalışma yerlerinde kullanılan bir havai kaldırma ekipmanıdır. 

Pergel vincin ne olduğuna dair temel bir anlayışla, onun nasıl yapıldığını da bilmelisiniz. İş istasyonu vinçleri veya portal vinçler gibi diğer vinç tipleriyle karşılaştırıldığında, bir pergel vincin temel yapı tasarımı daha basittir. Sonuç olarak, çalıştırmaları da daha kolaydır ve fazla bakım gerektirmezler. 

PERGEL VİNÇ BİLEŞENLERİ 

Jib sistemleri genellikle tasarım ve yapımda oldukça basittir. Çalıştırmaları daha kolaydır ve iş istasyonu veya köprü veya gezer vinçlere göre daha az onarım gerektirirler. Bunun nedeni, arızalanabilecek veya bozulabilecek daha az bileşene sahip olmalarıdır.  

PERGEL VİNÇLERİN ANA BİLEŞENLERİ ŞUNLARDIR: 

 • Erişim  – El arabası üzerinde ileri geri sallanan yatay bir kiriş. Bağımsız veya direk pergel vinç bomu 360 derece dönebilir. Duvara veya kolona monte vinçte dönüş ise 180 ila 200 derece arasındadır. 
 • Direk/Direk  – Bu dikey kiriş, direkli veya bağımsız duran sistemlerde bomu destekler. 
 • Hareketli Vinç  – Vinç, bir yükü yükselten, konumlandıran ve indiren bir cihazdır. 
 • Araba  – Araba elle kontrol edilebilir, elektrikli veya pnömatik olarak çalıştırılabilir. Araba, kaldırma tertibatını, tel halatı veya zinciri ve kancaları bomun uzunluğu boyunca aktarır. 
 • Elektrikli Toplayıcı Halkalar : – Direğin tepesi, dönüş yardımı sağlamak ve bomun 24 saat dönmesine izin vermek için bir dişli kutusu ile donatılabilir. Direğin üstüne veya altına elektrikli toplayıcı halkalar veya pnömatik hava yolları da eklenebilir. Bu, dönüşe yardımcı olmak ve sürekli 360° bom dönüşü sağlamak içindir. 
 • Kontroller  – Teçhizatın operatörleri, bir basmalı düğme denetleyici kullanarak bomun dönüşünü ve arabanın hareketini ve vincin kaldırma ve indirme hareketini kontrol edebilir. Kaldıraçlar ve arabalar için çok hızlı veya değişken hız kontrolleri mevcuttur. 
 • Kanca Yüksekliği  – Kancanın taban seviyesinin üzerindeki maksimum yüksekliği. 
 • Dönme Durdurma  – Dönme durdurma, vinç bir duvara veya başka bir engele yakınsa komşu bir nesneyle çarpışmadan önce vincin hareketini sınırlar. 

Bir pergel vincin her bileşeni, en yüksek standartlara ve işçiliğe göre yapılmalıdır. Yüksek kaliteli pergel vinçler genellikle diğer inşaat ekipmanı türlerinden daha pahalıdır. Ancak, arıza nedeniyle kesinti yaşama olasılığı daha düşüktür. 

UYGULAMA HALİNDEKİ PERGEL VİNÇ ÖRNEKLERİ 

Pergel vinçler için çok sayıda kullanım alanı vardır. Hassas konumlandırma veya yerleştirme gerektiren görevlere ek olarak ağır kaldırma işlerinde kullanılabilirler. Örneğin, bir pergel vinç, şantiyelerde bir şey kırıldığında ve değiştirilmesi gerektiğinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca, bomun ucundaki bir vinç kullanılarak malzemelerin bir yerden başka bir yere taşındığı depolarda da kullanılabilir. Ek olarak, pergel vinçler, kargo transferi için gemilerde ve açık deniz petrol platformlarında da kullanılmaktadır.

PERGEL VİNCİN KULLANIŞLI OLABİLECEĞİ BİRKAÇ ÖRNEK: 

 • Kereste deposu veya ambar  – Pergel vinç, kereste paletlerini bir depo veya avludaki bir alandan taşıyabilir. 
 • Depo çatısı  – Bazı durumlarda, üst seviye işçilerin kolayca erişemeyeceği kadar yüksektir ve makaslı platformlar veya bomlu kamyonlar gibi bir hava asansörünün kullanılmasını gerektirir. Bir pergel, ek ekipman kiralamadan veya satın almadan bu görevi gerçekleştirmelerini sağlar. 
 • Üretim tesisi  – Pergel vinç, parçaların iş istasyonundan iş istasyonuna taşınması, fabrikanın bölümleri arasında malzeme taşınması ve tesis içinde ağır aletlerin taşınması gibi görevler için kullanılabilir. 
 • Hastane yükleme iskelesi  – Bu durumda, iskelenin ön ucundaki çalışanların ağır yükleri bir kamyon veya römorktan taşıması zor olacaktır. Pergel vinç, bu malzemeleri binaya kolayca yüklemek için makinenin vinç ve arabasını ve ayrıca bomunu kullanmalarına olanak sağlayacaktır. 
 • İnşaat  – Bir pergel, inşaat sırasında havadan kaldırma gerektirebilecek çok sayıda görev için kullanılabilir. Örneğin, vinç, inşaat halindeki bir binaya çatı kaplama malzemeleri döşeyebilir veya malzemeleri iskeleye kaldırabilir. 
 • Tersaneler  – Pergel vinç, malzemeleri, ekipmanı veya malzemeleri kaldırma ve taşıma dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılabilir. 
 • Müzeler  – Müzelerde öğeleri yüksek tavanlara kaldırmak için genellikle pergel bir vinç kullanılır, böylece işçiler sergilere zarar verebilecek merdiven veya iskele kullanmak zorunda kalmazlar. 
 • Perakende Mağazalar  – Mağazayı yeniden düzenleme zamanı geldiğinde, raf ünitelerini ve diğer demirbaşları kolayca taşımak için bir pergel vinç kullanılabilir.

PERGEL VİNÇLERLE ÇALIŞMAK

Genel olarak, pergel vinç kullanmak üretkenliği artırabilir ve çalışan yaralanmalarını azaltarak iş yeri güvenliğini artırabilir. Pergel vinçler, yüksek hacimli kaldırmalar için mükemmeldir ve bir iş istasyonu içinde veya mevcut bir tavan vinci sistemi ile birlikte malzeme taşımak için ergonomik bir yöntem sağlar. 

Kırşan Makina endüstriyel ortamlar için pergel vinçler tasarlar ve üretir. Ağır kaldırma sorunlarınızı çözmeye başlamak için bugün bize ulaşın .  

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir